به نام خداوند رزّاق

 

 

بلندگو و میکروفون

 

ضبط صوت، پخش CD، سینما، تلویزیون و رادیو صدای انسان، موسیقی یا دنیای اطراف ما را باز سازی می کنند. باز سازی صدا در استودیوها آغاز می شود، محلی که میکروفون صدا را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند. بازسازی صدا به بلندگو ختم می شود. بلندگو سیگنال ها را به امواج صوتی تبدیل می کنند و سر انجام به گوش ما می رسد.

   
  موتور ساده الکتریکی
برق انرژی مناسب و تمیزی است و منبع اصلی انرژی وسایلی خانگی و بسیاری از ماشین آلات صنعتی می باشد . عمل آورنده های غذا، ماشین های دوخت، بالابرها و قطارهای برقی، همگی موتورهایی دارند که انرژی الکتریکی را به انرژی حرکتی (اجزاء دستگاه) تبدیل می کنند.
  موتور الکتریکی بسازید
برق انرژی مناسب و تمیزی است و منبع اصلی انرژی وسایلی خانگی و بسیاری از ماشین آلات صنعتی می باشد . عمل آورنده های غذا، ماشین های دوخت، بالابرها و قطارهای برقی، همگی موتورهایی دارند که انرژی الکتریکی را به انرژی حرکتی (اجزاء دستگاه) تبدیل می کنند.
  یک گزارش جالب
همان طور که احتمالا شما هم شنیده اید بالاخره بعد از مدتها تلاش ایران هم صاحب یک لیگ معتبر جهانی در زمینه روبوتیک شد. مسابقات روبوتیک آزاد (open) تا همین پارسال فقط در ژاپن و آلمان و آمریکا برگزار میشد ولی از امسال به بعد ایران هم دارای یک مسابقه open برای خودش و منطقه خاورمیانه شده است که جای بسی خوشحالی است
  رادیو بسازید
آیا تا حالا شده که بخواهید رادیویی بسازید اما ندانید از کجا شروع کنید؟
در این صفحه و صفحات بعد می آموزید که چه کار کنید!
تمام قطعات و لوازمی که برای ساخت نیاز دارید در شکل زیر نشان داده شده است. شما می توانید این وسایل را از فروشگاه های لوازم الکترونیک تهیه نمایید، البته اگر شکل بعضی قطعات متفاوت بود زیاد نگران نشوید.
  رادیو کریستال ساده
برای ساخت این پروژه به وسایل زیر نیاز دارید:
١- سیم پیچ آنتن (فرّیتی). در رادیویی که قبلاً ساختیم سیم پیچ را با دست ساختیم. در این پروژه ما از سیم پیچ کوچکتری با هسته فرّیتی استفاده می کنیم. هسته فرّیتی این امکان را می دهد که سیم پیچ کوچکتر باشد، و می توان با وارد و خارج کردن آن در سیم پیچ ایستگاه های مختلف را در یافت نمود.
  طرز کار رادیو
رادیو را روی ایستگاهی تنظیم کنید و به صدای آن گوش دهید. در ایستگاه رادیویی، صداها بوسیله میکروفون یا لوازم صوتی ایجاد می شود. این وسایل سیگنال های الکتریکی بوجود می آوردند که توسط ایستگاه به صورت امواج رادیویی ارسال می شود.
  بمب پلاستیکی هیدروژنی
صدای این وسیله شبیه اسلحه های واقعی است، اما در واقع اسباب بازی ای است که به شما اصول الکتروشیمی را می آموزد. در ضمن، اگر چه این یک اسلحه بچه گانه است ولی با تکنیک بسیار بالا کار می کند.
تفنگ هیدروژنی به کمک الکتریسیته آب را به هیدروژن و اکسیژن تجزیه می کند.
  درباره الکترونیک روبورو ...
امروز و در آخرین مطلب روبورویی می خواهیم کمی در باره بورد روی روبورو با هم صحبت کنیم و خلاصه ای از نحوه کارکرد آن را یاد بگیریم.
قبل از هر چیزی یک کمی درباره اصول الکترونیک صحبت کنیم:

دسته ها :
پنج شنبه جهاردهم 9 1387
X